Küba’da Alternatif Tedaviler

Kanser Tedavileri

Kübalı doktorlar tarafından bulunan ve geliştirilen ve dünyada çok büyük yankı uyandıran Küba aşıları, günümüzde belirli kanser türleri için uygulanmaktadır. Diğer kanser türleri için ise yine alternatif tedavi yöntemleri  geliştirilmiştir.

Aşı için geçerli tanılar;

 • Akciğer kanseri (küçük hücre dışı)
 • Baş/boyun kanserleri
 • Pankreas kanseri
 • Mide kanseri
 • Yemek borusu kanseri
 • Kolon kanseri
 • Cilt kanseri (bazal hücreli)

Küba’nın Geliştirdiği Aşılar

Nimotuzumab (CIMAher) EGFR (epidermal büyüme faktör reseptörü) kanser türleri için anti-EGFR antikorları içeren hedef tedavi, kanser hastalığına karşı kullanılan tek kemoterapisiz tedavidir. Küba’nın beyin kanser tedavisinde geliştirdiği en önemli ilaçlardan biridir. Nimotuzumab artık kolon, meme, karaciğer ve mide kanserlerinin tedavisinde denenmektedir.

CIMAvax – EGF Küba’daki moleküler immünoloji merkezi, genetik mühendisliği ve biyoteknoloji merkezi tarafından bulunan ve geliştirilen dünyadaki ilk 3. ve 4. evre küçük hücreli olmayan akciğer kanseri aşısıdır.

Racotumomab (Vaxira) Küba’daki moleküler immünoloji merkezi tarafından geliştirilen ikinci küçük hücreli olmayan akciğer kanseri aşısıdır.

Diğer Kanser Türleri

Vidatox

VIDATOX, çeşitli onkoloji hastalıklarının tedavisinde kullanılan  ek bir tedavi ilacıdır. Bu ilacın en belirgin faydaları;

 • Bağışıklık sistemini güçlendir
 • Ağrıları dindirir,
 • Kemoterapi – radyoterapi semptomlarını ortadan kaldırarak yaşam kalitesini arttırır.

Küba’da uygulanan homeopatik tedavi yöntemi ile yaygın olan mavi akrep zehri azaltılması uygulamaya girmiş olan bir yöntemdir.

Diyabetik Ayak Ülseri

Heberprot-P, Küba’daki Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Merkezi tarafından ciddi diyabetik ayak ülserinin tedavisi için geliştirilen bir ilaçtır. Doğrudan yara içine uygulanır. Bu tedavi ile bugüne kadar  resmi verilere göre yaklaşık 180.000 diyabetik ayak ülseri hastası tedavi görmüş ve %75’inde ampütasyon riskini giderme başarısı görülmüştür.

Diyabet hastalarında büyüme faktörü, özellikle de epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGF) yoğunluğu azalmıştır. EGF, epidermal büyüme faktörü reseptörlerine (EGFR) bağlanarak hücre büyümesini ve hücre artışını düzenleyen önemli bir büyüme faktörüdür. EGF miktarı azaldığında yaraların iyileşmesi büyük ölçüde azalır ve neticede ampütasyon işlemi gerekli olabilir. Heberprot-P uygulandığında iyileşme süresi sürekli ve gelişen biçimde artar.

Küba’da Heberprot-P, hastalığın seyri kötü olan, kronik iyileşmeyen yaralar ve geleneksel tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen hastalar için uygulanır.

Cilt Hastalıkları

Vitiligo

Vitiligo Küba’da insan plasentası ile melagenina ve kalsiyum karışımından elde edilen alkollü bir ekstrakt olan Melagenina Plus merhem kullanılmaktadır. Dr. Carlos Manuel Miyares Cao tarafından geliştirilen bu merhem etkilenen bölgenin kenarlarında ve/veya içinde yeniden melanosit oluşumunu uyararak etki eder. Yapılan çalışmalar sonucunda, hastaların %86’sında etkili olduğu gözlemlenmiştir. Melagenina Plus’ın çocuklarda, hamile veya emziren kadınlarda ve yaşlılarda kullanımı güvenlidir ve herhangi bir yan etkisi görülmemiştir.

Alopecia / Saçkıran

Bu hastalığın Küba’daki tedavisi Piloactive Losyon ve Piloactive Şampuan kullanılarak yapılmaktadır. İnsan plasentasında bulunan, yağ bezlerini düzenleyen, hastalıktan etkilenen alanda daha iyi kan dolaşımı sağlayarak saçların yeniden uzamasını tetikleyen ve kıl köklerini güçlendiren bir etki sağlar. Yapılan uygulama sonuçlarında  losyon hem şampuanın başarı oranı %76’dır.

Piloactive ürünlerinin çocuklarda, hamile ve emziren kadınlarda ve yaşlılarda kullanımı güvenlidir ve herhangi bir yan etkisi görülmemiştir.

Sedef Hastalığı

Küba’da Dr. Carlos Miyares Cao tarafından insan plasentasından geliştirilen topik, suda çözünebilir bir jel olan Coriodermina, sedef hastalığı için en etkili tedavi yöntemlerinden biridir.

Yapılan çalışmalarda hastaların %84,6’sında tüm lezyonların temizlendiği, %8,5’inde gözle görülür ilerleme gösterdiği, %5’inde minimum oluşum görüldüğü ve %1,9’unda hiç oluşmadığı saptanmıştır.

Coriodemina’nın etkili başarısı, epidermik hücreleri engellemesi ve hızını düzenlemesi, hücre iletişiminden sorumlu molekülleri nötralize etmesi sayesindedir. Coriodemina doğrudan psöriatik lezyonlara uygulanır ve ısı, ışık, enfeksiyon ve yaralanmalara karşı ilk savunmayı yapan cildin orta katmanı tarafından emilir. Etki hastanın yaşına, etkilenmiş alan bölgeye, hastanın ne kadar uzun zamandır sedef hastası olduğuna ve tedavinin doğru uygulanmasına göre değişir. Coriodemina’nın çocuklarda, hamile ve emziren kadınlarda ve yaşlılarda kullanımı  son derece güvenlidir ve herhangi bir yan etkisi görülmemiştir.

Göz Hastalıkları

Gece körlüğü, “Tavuk karası” olarak da bilinen bu rahatsızlık, gece ya da loş ışıkta net görememe problemi olarak bilinir.

Gece körlüğü hastalığının tedavisi için cerrahi müdahale oldukça önemlidir.

Havana’da bulunan Centro Internacional de Retinosis Pigmentaria “Camilo Cienfuegos”da, 20 yılı aşkın süredir bu rahatsızlık üzerinde çalışılmış ve bir tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Çok özel cerrahi teknikleriyle ve buna ilave uygulanan terapileri bir bütün olarak içeren yöntem, hastalığı tamamen ortadan kaldırmasa da yüzlerce hastada ilerlemesini durdurarak körlüğü önlemeyi başarmıştır.

Nörorehabilitasyon

 • Parkinson hastalığı, 
 • Baş boyun yaralanmaları, 
 • Omurilik iltihabı, 
 • Alzheimer hastalığı, 
 • Kanserler, 
 • Paraliz ve diğer sinir sistemi hastalıklarının tedavileri edilmektedir.

Nörorestorasyon tedavisi, çok etmenli tedavi, intensif tedavi ve kişiye özel tedaviyi geliştirmiş olan Uluslararası Nörolojik Restorasyon Merkezi’nde tedavi edilmektedir.

Parkinson hastalığı tedavisinin de minimal invaziv cerrahi teknikleri kullanılmaktadır.

Bağımlılık Rehabilitasyonu

Küba, üç aylık program geliştirmiş ve hastalara bunu uygulamaktadır. Hastalara, uzman personellerle yardımcı olunmakta ve böylece hastalar uyuşturucu ve alkol bağımlılığından kurtulmaktadır. Bağımlı olanlara öncelikle sorumluluk bilinci ve özgüven aşılanarak, hobilerini geliştirmeleri sağlanmaktadır. Tedavide herhangi bir  ilaç kullanılmamaktadır, sadece davranış değişiklikleri hedeflenmiştir. Hastalar psikiyatrist, hemşire ya da başka bir çalışanın eşliğinde dışarı çıkabiliyor, spor yapabiliyor, denize ya da istedikleri bir etkinliğe rahatlıkla gidebiliyorlar.

Whatsapp üzerinden bize istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz

Aklınızdaki her soruyu cevaplamak için hazırız